Hakkımızda

Sopho

Sopho markası Kutlay Turizm Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. bünyesinde faaliyetlerine Ağustos 2017 itibariyle başlamıştır.

Ürün Portföyümüz:

Pişirme sosları, dip soslar, burger&sandiviç sosları, glazeler, kahve sosları, peynir sosları, pesto soslar, Asya, Meksika, Amerikan, İtalyan ve Fransız mutfağı sosları ve bazı özel amaçlı soslardan oluşmaktadır.

Ürün portföyümüzdeki ürünler haricinde partner talepleri doğrultusunda Ar&Ge çalışmaları ile yeni ürünler geliştirmek mümkündür.

Ürün portföyümüzde bulunan ürünlerin tamamı mevcut pazardaki lezzetler ile rekabet edebilmekte ve tercih edilmektedir.

Mevcut portföyümüzde bulunan ürünlerin özel amaçlı kullanımlar için farklı form ve özellikte olan çeşitleri mevcuttur. (Kıvam, öne çıkan tat vb.)

Sopho sahip olduğu teknoloji sayesinde çok çeşitli ambalajlarda ürün üretebilme kabiliyetine sahiptir.

Ambalaj migrasyon testleri sonucunda pastörizasyon ve sterilizasyon uygulamalarına imkan veren tüm ambalaj tipleri üretim tesisimizde pastörize ve sterilize edilebilmektedir.

Cam Kavanoz ve Şişe Dolum Çapı≥28mm

PE Kova Dolum Çapı≥28mm

Teneke Kutu Dolum Çapı≥28mm

PE, PP ve PET Şişe ve Kavanoz Dolum Çapı≥28mm

Bag In Box Dolumn Çapı≥32mm

Bebek kavanoz mamaları, konserve sebze ve meyveler, konserve çorba çeşitleri, dana kemik suyu, tavuk suyu ve balık kemik suyu, tatlı soslar, fırıncılık dolguları, kahve sosları, Yemek sosları, dip soslar, yüksek besin değerli gıdalar, takviye edici gıdalar, geriatrik gıdalar ve hasta beslenmesine uygun gıdalar ile ilgili Ar&Ge faaliyetlerini kapsamlı bir şekilde aralık 2018 itibariyle başarıyla tamamlamıştır.

Ar&Ge faaliyetleri Adnan Menderes Üniversitesi Teknokent’te bulunan Ar&Ge merkezi ve Aydın’da bulunan üretim tesisinde uzman ekipler tarafından yürütülmüştür.

Ar&Ge faaliyetleri sonucu ortaya çıkan bebek kavanoz mama çeşitlerinin lansmanı Adnan Menderes Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümü tarafından geleneksel ADÜ Gıda Mühendisliği Kongresinde yapılmıştır. Çeşitler beğeni ve takdir toplamıştır.

Bir diğer Ar&Ge çıktısı olarak Sopho organ nakli hastalarının karantina süresince tüketimine uygun sterilize gıdalar üretmiştir ve bu gıdalar Adnan Menderes Üniversitesi’nde bulunan organ ve ilik nakil hastaları tarafından halen tüketilmektedir.

Diğer bir önemli Ar&Ge çıktısı ise operasyon özel gıdalarıdır. Sopho, askeri operasyonlarda ihtiyaç duyulan ekstra yüksek besin değerli gıdaları koruyucusuz, katkısız, konsantre, lezzetli, alerjen unsuru içermeyen şekilde ve uzun ömürlü olarak üretebilen dünya genelinde nadir firmalardan bir tanesidir. TBMM tarafından kabul edilen %57 karbonhidrat, %15 protein, %28 yağ dağılımıyla günlük 3990kcal gereksinim unsurunu günlük 3 ana ve 2 ara öğün ile toplamda 1.4 Kg sırt çantası yükü ile sunabilen Sopho aynı zamanda lezzet tercihlerine göre bu özellikte 7 farklı gıda üretmiştir.

2019 yılı ocak ayı itibariyle Ar&Ge faaliyetlerini ticari faaliyetlere dönüştürmeye başlamış olan Sopho diğer ürün alanlarındaki üretim faaliyetlerinin devam ediyor olmasına rağmen sos üretimi dalında uzmanlaşmış bulunmaktadır.

2019-2020 yılları arasında ev dışı tüketim üzerine yürütmüş olduğu pazarlama faaliyetlerinin sonucu olarak yoğunluğu Ege bölgesi olmak üzere Türkiye genelinde 45 satış noktasına ulaşmıştır.

Satış noktalarının yönlendirmeleri dahilinde maliyet baskısı altında kalınan 2019 yılı son çeyreğinde Sopho kapasite artırım ve otomasyon yatırımları yaparak Kutlay Tur. Gıda A.Ş. bünyesinden ayrılmıştır ve marka adı ile bir şirket haline gelmiştir.

Ocak 2020 yılı itibariyle artan kapasitenin verimli kullanılabilmesi için franchise zincir restoranlarına özel olarak hizmet vermeye başlayan Sopho özel reçete çalışmaları, spesifik ürünler çalışmaları, iyi üretim uygulamaları, sürdürülebilir üretim uygulamaları ve standardizasyon çalışmaları için üretim tesisi bünyesinde kapsamlı bir Ar&Ge merkezi kurmuştur.

2020 yılı içerisinde Covid-19 pandemi sürecinden kaynaklanan bütçe ve hedef sapmalarından minimum zarar almak için takviye edici gıdalar üretimi ve konserve sebze üretimi yeteneklerini kullanmış olan Sopho gelecekteki riskleri minimize edebilmek için 2021 yılı için hedeflerini güncellemiştir.

2021 yılı ve takip eden üç yıl içerisindeki satış ve pazarlama operasyonları distribütörümüz Heet Trade A.Ş. Tarafından yürütülecektir.

Mevcut durumda Sopho Gıda üretimlerini otomasyon sistemleriyle, el değmeden üretim ilkelerine bağlı olarak üretmektedir.

Üretim tesisimiz FSSC22000, GMP, ISO22000, ISO9001 ve Helal sertifikalarının akredite kurumları tarafından ve global iş ortaklarımızın anlaşmalı olduğu denetim firmaları tarafından sürekli olarak denetlenmektedir.

Markalarımız