Sosyal Sorumluluk Projelerimiz

Sosyal Sorumluluk Projelerimiz

Proje 1

Sopho Gıda Üretim Ticaret Limited şirketi doğrudan çiftçiden ürün temini yapabilmek amacıyla sebze-meyve işleme hattı kurmuştur.

Sopho Gıda Üretim Ticaret Limited şirketi sanayide enerji verimliliği projesi ile elektrik tüketimini %8 azaltmak üzerine çalışmalar yürütmektedir. Aynı zamanda smaller is smarter isimli projesi ile üretim tesisinin orantılı büyümesi sağlanarak ısıtma, soğutma, aydınlatma, havalandırma ve iç lojistik enerji tüketimlerinin azaltılması hedeflenmektedir.

Proje 2

Sopho Gıda Üretim Ticaret Limited Şirketi’nin gönüllü ve bedelsiz teknik ve teorik desteği, Sopho Gıda Ltd. Şti. tarafından hazırlanan proje ve üretim hattı ile Efeler/Aydın belediyesi için 680.000 kavanoz çanak enginar, 300.000 kalp enginar konservesi ve 100.000 adet muhtelif konserve üretim kapasiteli 25 kişilik istihdam yaratacak bir fabrika kurulmuştur.

Aydın’ın verimli topraklarında üretilen enginar’ın tarladan topladığı hali ile yaklaşık %50 lik kısmı fire atık olarak ayrılmaktadır. Mevcut durumda Aydın’da toplanan enginarlar tarladan topladığı hali ile veya soyulduktan sonra varillerde su ile sevk edilmektedir. Varillerde su ile sevkedilen enginarların geçici salamura suyu yüksek oranda asit ve tuz içermektedir ve bu su enginarların konservelenme sürecinde atık olarak kanalizasyona verilmektedir.

Efeler belediyesi için kurulan enginar konservesi üretim tesisinde ilk olarak ürünlerin doğrudan çiftçilerden temin edilerek çiftçilerin haklarının korunması hedeflenmektedir.

Proje 3

Tarlalardan toplanan enginarların ömür uzatma amacıyla konserveleme işlemi için farklı illere götürülmek zorunda kalmasının önüne geçen tarafımızdan kurulumu desteklenmiş olan üretim tesisi enginarların tarladan toplanmış fireli hali ile sevkedilmesini engelleyerek enginar sevkiyatı sürecindeki CO2 salınımını yıllık %50 oranında azaltacaktır.

Aynı zamanda taze işleme ilkesi ile tarlalardan toplanan enginarları günlük olarak konserveye dönüştüren üretim tesisi gereksiz su sarfiyatının ve kanalizasyon sistemine yüksek asitli ve tuzlu su verilmesinin önüne geçmektedir.

Aydın’ın verimli topraklarında üretilen enginarların kabuklu sebze olarak satılması önlenerek katma değerli ürün olarak ulusal ve global pazara sunulmasının sağlanmasıyla Aydın’lı çiftçi, tarım işçisi ve esnaf ekonomisinin güçlenmesi sağlanmaktadır.

Aynı zamanda enginarların normal şartlarda atık olarak değerlendirilen çene yapraklarının distilasyon yöntemi ile suyunu üretecek olan üretim tesisi atıkları katma değerli ürüne dönüştürerek katkı sağlayacaktır. Distilasyon prosesinden çıkan atıkların kuru ve suyu alınmış olmasından dolayı hayvan beslenmesine daha uygun hale gelmesi sağlanacaktır ve aynı sebepten hayvan yemi olarak tüketilecek atıkların suyunun alınmasından kaynaklı olarak hacminin azalması sebebiyle CO2 salınımınının azaltılması desteklenmektedir.

Proje 4

Sopho Gıda Üretim Ticaret Limited Şirketi’nin gönüllü ve bedelsiz teknik ve teorik desteği, Sopho Gıda Ltd. Şti. tarafından hazırlanan proje ve üretim hattı ile Çine/Aydın belediyesi uçucu yağ, yağaltı suyu ve kolonya üretim tesisi kuracaktır.

Bu tesis ile Çine ilçesinde sokak peyzajı niteliğindeki turunç ağaçlarının normal şartlarda atık sıfatındaki meyvelerinin atık niteliğinden çıkartılarak katma değerli ürüne dönüştürülmesini sağlayacaktır.

Proje 5

Sopho Gıda Üretim Ticaret Limited Şirketi Nisan 2020- Ekim 2020 tarihleri arasında mevcut teknolojisinin avantajını kullanarak suyun elektrolizi ile elde edilen hipokloröz asit üretmiştir.

Üretmiş olduğu hipokloröz asit ile antiseptik özellikte dezenfektan üreten Sopho Gıda, bedelsiz olarak Aydın Valiliği, Aydın’daki tüm belediyeler, Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi vb. kamu kuruluşlarına tamamen ücretsiz olmak kaydıyla toplamda yaklaşık 120 ton dezenfektan bağışı yapmıştır.